Kazan dairesi; katı, sıvı veya gaz halinde bulunan yakıtların yakılması sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerjinin ısı enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Ortaya çıkan ısı enerjisi akışkan bazı sıvıları ısıtması sonucunda istenilen bölgelerin ısıtılması sağlanmaktadır.

Kazanların verimlilikleri ise yanma sırasında oluşan ısının ne kadar uzaklığa taşındığına bağlıdır. Bundan dolayı yanma sonucunda oluşan ısı enerjisinden olabildiğince yüksek şekilde yararlanmak gerekmektedir. Yakıt tüketimini bu sayede düşük seviyelere indirmemiz mümkün olacaktır. Bunlar sonucunda atmosfere bırakılan atık gaz miktarı ve kazan için yapılan işçilik azalacaktır.


Kazan Dairelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kazan dairelerinde maksimum verimlilik ile çalışılması esas alınmıştır. Bundan dolayı kazan dairelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır.

Isı merkezinde bulunan elemanların güvenli ve performanslı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu elemanların gerektiği durumlarda tamir edilmesi ve zamanı gelince bakıma alınması gerekmektedir. Peki kazan dairelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?


·  Kazan dairesinde bulunan her kazanın önünde kazanın duman borularının tamir edilmesi açısından mesafe bulunmalıdır. Bu mesafenin ideali kazan boyunun 1 metre fazlası olarak önerilmektedir.

·  Kazanların duvardan ve duvara monte edilmiş cihazlardan uzak olması gerekmektedir. Önerilen standartlar gereğince bu mesafenin en az 70 cm olması gerekmektedir. Ayrıca kazan dairesi içerisinde birden çok kazan yer alıyorsa bu kazanların arasında en az 50 cm mesafe bulunması önerilir.

·  Kazan dairesi yüksekliği 2.5 metre yükseklikten alçak olmamalıdır.

·  Kazanlar su sızıntılarına karşı yerden yüksek olmalı ve beton üzerine oturtulmalıdır. Kazanların yerden yüksekliği standartlara göre 10 cm yüksek olmalıdır.